top of page

Мовлення дорослих – взірець для наслідування


Так улаштована людина, що їй замало просто чутизвуки. Вона намагається їх відтворити органами мов­леннєвого апарату. Багато дітей до того, як вимовлятьсловомашина,називають її звуком, що нагадує ревін­ня мотора, згодом він перетворюється на звук клаксона(бі-бі), і тільки потім вимовляється саме слово. Це відбу­вається тому, що дитина спочатку навчається розрізня­ти не мовленнєві звуки, а отже, наслідує саме їх. Досить часто навіть самі батьки не можуть зрозуміти мовлення своєї дитини, тому що дорослі в спілкуванні орієнтують­ся на слово, а не звуконаслідування. Минає час, сло­во з'явилося, але чомусь неправильно вимовляється:іма, сина, асина, масіна, масина. У кожної дитини по-різному відбувається вимова кожного слова. Пов'язанеце з недостатньо натренованими м'язами язика. І по­ки дитина не налагодить роботу органів мовленнєвого апарата, вона вимовлятиме слова неправильно, неви­разно, не дотримуючись порядку звуків і складіву слові, із численними замінами складних звуківпростішими, тими, що виходять.

Але рано чи пізно самостійно або за допомо­гою логопеда складні звуки починають з'являтисяв мовленні дитини. А от що з ними робити, вонане знає. Розуміє, що потрібно їх вимовляти в яки­хось словах. Але в яких? Якби їх було два-три, до­сить було б назвати їх для дитини — і проблемарозв'язана. Але ж їх так багато, що навіть складно полічити! Як же допомогти дитині запам'ятати ви­мову слів? Адже є мишка, і є миска, є слово рак,але і є слово лак, є слово чітко, і є слово щітка.А є слова ще складніші: де потрібно вимовити від­разу два звуки, а от коли який — незрозуміло (мар­мелад, Сашко). Якщо дитина тривалий час замі­няла звук [р] на звук [л], то найчастіше виникаєдумка, що звука [л] в мовленні взагалі не повиннобути. І тоді у всіх словах, де раніше вживався цейзвук, з'явився на його місці звук [р]. Добре, що ра­кета вже не лакета. Але ж і ложка перетвориласяна рожку. Що ж робити? Як допомогти? Чи минеть­ся це? Як довго триватиме цей період?

Що робити?

По-перше, не панікувати. Головне правило для бать­ків: говорити з дитиною на будь-які теми, приділяти спіл­куванню якнайбільше часу й говорити правильно, несюсюкаючись із дитиною, не повторюючи її неправиль­ну вимову. Тільки таким чином вона почне запам'ято­вувати слова, у яких міститься складний для неї звук.Тільки так дитина відчуватиме дискомфорт від свого не­вмінняговорити правильно,і тільки так прагнутиме до­сягнення результату. Дитині в цей момент дуже важ­ко:посиленопрацює слухомовленнєва пам'ять, слуховаувага.Саме в цей період вона вдячно, нехай навітьне дякуючи за неї, прийме вашу допомогу у виглядіви­правленняїї недоліку мовлення. Хапайте момент! Усіляко підтримуйтемалюка, похваліть, якщо він без вашоїдопомоги,випадково відгадавши, правильно вимовте або іншеслово.


Избранные записи
Новые записи
Поиск по ключевым словам
Тегов пока нет.
Обращайтесь
  • Иконка Google+ с длинной тенью
  • Иконка Facebook с длинной тенью
  • Иконка LinkedIn с длинной тенью
  • Иконка Twitter с длинной тенью
bottom of page